Radzenie sobie z macierzyństwem w najlepszy sposób

Opublikowany :
Macierzyństwo to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przyjście na świat maleństwa poprzedza ciężki okres ciąży, czas, kiedy hormony szaleją, pojawiają się różne emocje, a także dokuczliwe dolegliwości. Warto jednak starać się ze spokojem przeżyć dziewięć niełatwych miesięcy, ponieważ trud zostanie nagrodzony. Przyjście na świat dziecka wiąże się z niesamowitymi emocjami. Pojawiają się łzy wzruszenia, a także poczucie odpowiedzialności za mały, bezbronny Skarb.
Macierzyństwo zmęczona mama
Pojawienie się na świecie dziecka budzi wiele niespodziewanych emocji. Śmiech i radość mieszają się z łzami, zmęczeniem i smutkiem. To normalne etapy, dlatego warto się na nie przygotować. Młoda mama, mimo że długo czekała na maleństwo, musi przestawić się na nowy tryb życia, ustalić nowe priorytety, przygotować na to, że przez kolejne lata to dziecko będzie na pierwszym miejscu.

Młode mamy mają problem ze znalezieniem równowagi, czują się zagubione, nie wiedzą, dlaczego macierzyństwo nie cieszy, a opieka nad maluszkiem wydaje się nie mieć końca. Aby macierzyństwo było radosnym etapem w życiu warto poznać sposoby radzenia sobie z opieką nad dzieckiem. Oczywiście nie ma jednego sposobu, który zadziała na wszystkie kobiety. Warto poznać różne możliwości i znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Aby czuć się szczęśliwą i spełnioną mamą pamiętaj o tych kilku ważnych sprawach.

  • Nie słuchaj tego, co mówią inni – każda młoda mama słyszy same dobre rady. Doradzają koleżanki, przyjaciółki, babcie i ciocie. Rady dotyczą karmienia dziecka, ubierania, kąpieli itp. Niestety, w natłoku rad łatwo można się pogubić. Kto ma rację? Kogo słuchać? Odpowiedź jest prosta – najlepiej zaufać samej sobie, swojej intuicji, a w trudnych kwestiach poradzić się lekarza. Ty sama wiesz, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka.
  • Pamiętaj, że dziecko ma również tatę – wiele młodych mam nie umie dzielić się opieką nad dzieckiem z drugim rodzicem. Uważają, że tylko one zrobią wszystko najlepiej. To niestety powoduje zmęczenie i rodzi frustracje. Daj sobie pomóc. Tata równie dobrze zaopiekuje się dzieckiem, a Ty w tym czasie odpoczniesz, będzie mieć chwilę czasu dla siebie. Podziel obowiązki, a wszystkim wyjdzie to na dobre.
Niemowlę też ma tatę
  • Bądź pewna siebie – Ty jesteś mamą, Ty ustalasz granicę. Nie pozwól sobą rządzić, a od razu poczujesz się lepiej. Krytyka może zabrać Ci całą radość z macierzyństwa, dlatego od razu daj znać innym, że Ty i Twój partner decydujecie o sprawach dziecka.
  • Porzuć poczucie winy – nikt nie jest doskonały. Ty również. Młode mamy często zarzucają sobie, że źle opiekują się maluszkiem, że nie karmią piersią, decydują się na żłobek, wracają do pracy. Mają pretensje do siebie o nieposprzątane mieszkanie czy stertę prania czekającego na wyprasowanie. Nie obwiniaj się, daj sobie czas. Nieustanne poczucie winy może zabrać radość z macierzyństwa. Ustal swoje priorytety i pamiętaj, że nic się nie stanie, gdy nie ugotujesz obiadu czy dziecku zamiast domowej zupki, podasz danie ze słoiczka. Ty będziesz szczęśliwa a szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.
  • Zadbaj o czas dla siebie – pamiętaj, że Ty i dziecko to dwie odrębne istoty. To normalne, że potrzebujesz czasu dla siebie. Nie bój się prosić o pomoc, zostaw malucha z babcią czy ciocią. Może w tym czasie wybierz się na randkę z partnerem? Albo umów się do kosmetyczki. To na pewno sprawi, że Twój nastój ulegnie poprawie, a radość z macierzyństwa będzie większa. Jeżeli chcesz pracować, rozwój zawodowy jest dla Ciebie ważny, pomyśl o niani czy żłobku.
Macierzyństwo to dla wielu kobiet najpiękniejszy etap w życiu. To prawda, ale nie można go idealizować. To czas, w którym pojawiają się również negatywne emocje, frustracje, smutek, żal za dawnym życiem. Po urodzeniu dziecka wszystko się zmienia, dlatego potrzeba czasu, aby się do tego przyzwyczaić. Piękne, zadowolone mamy, które kilka dni po urodzeniu wyjścia wyglądają jak po wizycie w SPA, występują tylko w reklamach. Wiele kobiet zarzuca sobie, że tak nie wygląda, ma żal do siebie, że nie radzi sobie z emocjami. To błędne koło, które do niczego nie prowadzi. Pamiętaj, że każda mama jest wyjątkowa, dlatego nie porównuj się do innych kobiet. Kochaj swoje dziecko, ale nie zapominają również o sobie. Jeżeli potrzebujesz, pozwól sobie na łzy, wypłacz się w ramionach przyjaciółki czy partnera. A jeżeli to nie pomaga, porozmawiaj z psychologiem.

Chcesz cieszyć się macierzyństwem? Po prostu bądź sobą. Zaakceptuj, że posiadanie dziecka to nie tylko blaski, ale również cienie. Pamiętaj, że dziecko to Skarb, ale nie zapominaj też o sobie. Dzieci łatwo wyczuwają emocje, dlatego, jeżeli chcesz, aby maluch był szczęśliwy i pogody, daj mu dobry przykład.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)