Jak właściwie zająć się małym dzieckiem?

Opublikowany :
Wraz z wiadomością o tym, że wkrótce na świecie pojawi się dziecko, zwykle pojawia się cała masa pytań odnośnie tego, jak właściwie się nim zająć, jak trzymać je podczas kąpieli, w jaki sposób je karmić, albo nawet jak dokładnie zmienia się takiemu maluchowi pieluchę. Ktoś, kto nigdy wcześniej nie opiekował się niemowlakiem, może chcieć przestudiować niejeden poradnik, zanim sam zostanie rodzicem. Oto zbiór istotnych informacji na temat właściwego trzymania, podnoszenia i odkładania maluszka, a także jego przewijania, przebierania, karmienia, kąpieli oraz snu.

Opieka i pielęgnacja noworodka

Jak powinno się trzymać niemowlę?

T rzymanie noworodka fasolkaPytania odnośnie tego, jak właściwie trzymać noworodka, to jedne z najczęstszych, jakie słyszy się od świeżo upieczonych rodziców. Najpopularniejszy sposób noszenia tak małego dziecka to pozycja tak zwanej „fasolki”, w której tułów dziecka opiera się na przedramieniu i brzuchu jego opiekuna, który dłonią tej samej ręki podtrzymuje jego pupę. Maluch układa się jak wspomniana fasolka na rękach rodziców, co mamy często wykorzystują do usypiania niemowląt. To bezpieczna i wygodna pozycja tak długo, jak tylko dziecko jest na tyle małe, aby móc zmieścić je na własnym przedramieniu. Koniecznie warto zwrócić uwagę, czy dziecko trzymane w tej pozycji nie ma zanadto odchylonej do tyłu główki lub nie przyciska podbródka do klatki piersiowej, co znaczyłoby, że ma ją zbytnio podniesioną.
Bezpiecznych pozycji, w jakich można trzymać niemowlaka, jest co najmniej kilka. Pozycja fasolki jest wygodna zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna, ale nie sprawdza się, kiedy rodzic chce pokazać maluchowi nieco świata. Wtedy znacznie lepiej jest oprzeć dziecko pleckami o klatkę piersiową osoby dorosłej, a jego pupę podtrzymywać na odpowiedniej wysokości dłonią. Im mniejsze jest dziecko, tym bardziej jego opiekun powinien pochylać się do tyłu, żeby nie wymuszać na nim nieopanowanej jeszcze pozycji siedzącej.
Przemieszczając się z maluszkiem na rękach, najwygodniej jest położyć go na własnym ramieniu. Jego rączki powinny opadać na plecy dorosłego opiekuna, a pupa najlepiej jeśli jest lekko podniesiona. Niektóre dzieci bywają niespokojne gdy trzyma się je w ten sposób, głównie ze względu na ilość rzeczy, które mogą podziwiać za plecami rodzica. Asekurując niemowlaka, nie należy przyciskać jego plecków – zamiast tego wystarczy przytrzymać jego ciało z boku tułowia.

Jak właściwie podnosić i odkładać noworodka?

Najczęstszym błędem powtarzanym przez młodych rodziców przy podnoszeniu i odkładaniu niemowlaka, jest trzymanie go w pozycji pleckami lub brzuszkiem do dołu. Tak trzymany maluch nie jest w stanie kontrolować swojego ciała, przez co może poczuć się zaniepokojony, a w najgorszym wypadku wykonać nagłe niespodziewane ruchy. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest odkładanie dziecka opartego w całości na ręce opiekuna w pozycji na boku, utrzymując jego główkę nieco wyżej niż resztę ciała. W miarę pochylania się nad łóżeczkiem lub przewijakiem opiekun powinien przesunąć swoją dłoń tak, aby asekurowała główkę maluszka. Dziecko kładzie się, zaczynając od nóżek i stopniowo, delikatnie i powoli układając jego wyższe partie ciała. Dopiero kiedy główka dziecka leży bezpiecznie na materacu, opiekun może wysunąć spod niej swoją rękę.
Skoro dziecko leży już bezpiecznie we własnym łóżeczku, jak je teraz właściwie podnieść? Najpierw zaleca się delikatnie wsunąć własną rękę pod ciało maluszka i obrócić je na bok, opierając na przedramieniu, główkę natomiast podtrzymując dłonią. Unoszenie rozpoczyna się od główki, później stopniowo i delikatnie podnosi się dziecko, a kiedy ma się je już blisko własnego ciała, pod jego pupę wystarczy wsunąć drugą rękę, żeby szybko ułożyć je w wygodnej pozycji.

Zmiana pieluchy i ubranek, czyli przewijanie i przebieranie

Przewijanie noworodkaPrzy przebieraniu i przewijaniu należy unikać przede wszystkim popularnego ciągnięcia dziecka za stopy, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na rozwój jego stawów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wsunięcie jednej ręki pod nogę dziecka i oparcie jej na własnym przedramieniu lub nadgarstku, podczas gry drugą nogę maluszka chwyta się dłonią na wysokości uda. W takiej pozycji wystarczy lekko odchylić nóżkę dziecka w jedną lub w drugą stronę, żeby mieć pełen dostęp do pieluszki i móc dokładnie umyć pupę czy plecy malucha.
Przebieranie dziecka można przeprowadzić podobnie do jego przewijania, to znaczy również położyć je na pleckach, wsunąć własną rękę pod jego jedną nogę i dłonią chwycić drugą. Wystarczy delikatnie odchylić malucha na bok, żeby móc naciągnąć czyste śpioszki albo zdjąć ubrudzone body. Inną docenianą przez rodziców możliwością jest przebieranie niemowlaka na własnych kolanach, jednak ze względu na to, że małe dzieci bardzo szybko rosną, po paru miesiącach zwykle nie jest to już możliwe. Póki niemowlak mieści się na kolanach swoich rodziców, jeden z nich może usiąść stabilnie i położyć na nich dziecko przodem do siebie. W ten sposób można nie tylko wygodnie rozebrać i ubrać malucha, ale także chwilę się z nim pobawić i nacieszyć wzajemną obecnością.

Karmienie małego dziecka – co warto wiedzieć?

W kwestii karmienia niemowląt największa wątpliwość często dotyczy wyboru jego naturalnej formy lub mleka modyfikowanego, podawanego maluchowi z butelki. Mleko matki jest i prawdopodobnie zawsze będzie najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka, jednak warto pamiętać, że mleka modyfikowane to bardzo wysokiej klasy produkty, które, zanim trafiły na sklepowe półki, przeszły serię rygorystycznych testów bezpieczeństwa. W razie trudności z karmieniem naturalnym mleko modyfikowane jest jego bezpieczną alternatywą. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę nie tylko na wspomniane mleko, ale także butelki, z których pije maluch. Ważne są przede wszystkim smoczki, które powinny wspierać rozwój prawidłowego mechanizmu ssania i połykania u dziecka.
Podczas karmienia dzieci układa się zwykle w pozycji zbliżonej do wcześniej opisywanej „fasolki”, tylko że na kolanach rodzica. Jego pupa opiera się o uda opiekuna, głowa natomiast na jego przedramieniu. Dziecko powinno czuć swobodę poruszania rękami, które z czasem zaleca się kierować w stronę butelki, żeby dziecko uczyło się samodzielnie ją chwytać. Dzieciom, które często ulewają podczas karmienia, często zaleca się dodatkowe podparcie główki poduszką antyrefluksową, żeby była ona ustawiona nieco wyżej względem reszty ciała, przez co połknięte mleko nie będzie się już tak często cofać.

Kąpiel i sen, czyli wieczorne rytuały

Młodzi rodzice często decydują się na kąpanie niemowląt wieczorem, między innymi dlatego, że niektóre dzieci wyciszają się po kąpieli, co pomaga im zasnąć. Najważniejsze, co warto wiedzieć przed pierwszą kąpielą dziecka, to aby podejść do całego wydarzenia z uśmiechem i dać maluchowi poczucie, że jest on całkowicie bezpieczny. Jeśli dziecko będzie czuć się bezpiecznie, nie będzie wykonywać nagłych ruchów, które w wanience mogą grozić mu zachłyśnięciem. Najczęściej zaleca się, żeby przed kąpielą położyć maluszka na własnym przedramieniu – ma on mieścić się tam cały, głowę podpiera się dłonią, a tuż przed zgięciem łokcia powinno trzymać się jego pupę. Dzieci, które już od pierwszych dni swojego życia przejawiały lęk do wody, nie zawsze jednak dają się wykąpać spokojnie w takiej pozycji. Jeśli dziecko jest niespokojne i pokazuje po sobie lęk, lepiej jest złapać je w inny, nieco pewniejszy sposób. Wystarczy wsunąć własną rękę pod pachę dziecka zza jego pleców, oprzeć ją wraz z całą ręką na własnym przedramieniu, a następnie dłonią tej samej ręki chwycić łokieć drugiej rączki maluszka. Główka dziecka opiera się w tej pozycji na przedramieniu rodzica, przez co nie grozi mu napicie się wody z wanienki.
Najważniejsze, co należy wiedzieć w kwestii snu noworodków i niemowląt, to fakt, że do około 4 miesiąca życia nie potrafią one samodzielnie zmieniać pozycji podczas po położeniu. Tak małe dziecko leży dokładnie w takiej pozycji, w jakiej zostawił je rodzic, dlatego to bardzo ważne, żeby zawsze układać malucha całkowicie bezpiecznie do snu. Dziecko powinno spać na plecach, bez poduszki i na odpowiednio twardym materacu, który nie zapada się pod jego ciężarem. Kręgosłup tak małego dziecka jest bardzo plastyczny i szybko ulega różnym deformacjom. Przykładem wartych uwagi materacy dla niemowląt produkty BestCare – wszystkie wykonane z hipoalergicznych komponentów, posiadają zdejmowane pokrowce, które można wyprać w domowej pralce, a dodatkowo mają idealną twardość dla rozwijającego się kręgosłupa niemowlęcia.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)