Słodki sen dziecka, ale z poduszką czy bez?

Opublikowany :
Z reguły maluch nie powinien spać na poduszce, lecz są sytuacje, w których warto rozważyć jej zakup.

Niemowlę nie potrzebuje poduszki

Słodki sen niemowlaka pośród poduszek
Temat poduszki dla niemowląt od lat jest sprawą, którą wciąż trzeba nagłaśniać. Ortopedzi, fizjoterapeuci i pediatrzy alarmują, że maluszek, który od pierwszych miesięcy życia śpi na poduszce, narażony jest na wady postawy w przyszłości, a także utrudniony rozwój z uwagi na ograniczenia ruchowe. Należy też zwrócić uwagę, że tradycyjna, miękka poduszka zagraża bezpieczeństwu niemowlęcia i absolutnie nie powinna znaleźć się w łóżeczku. Rodzice jednak często nie mają takiej świadomości. Ich mamy oraz babcie stosowały poduszki, a producenci pościeli sprzedają je w komplecie z kołderką i poszewkami. Dziecko do 2 roku życia nie powinno spać na poduszce. Dobrze wybrany, wygodny materac, jest w zupełności wystarczający. Taki maluch jest inaczej zbudowany niż Ty, dlatego nie musisz się obawiać, że będzie mu niewygodnie. Są jednak pewne wyjątki, kiedy poduszka ma zastosowanie, nigdy jednak nie powinien to być klasyczny model, taki jak dla starszaka.

Rodzaje poduszek dla dzieci

W niektórych sytuacjach poduszka może być nawet zalecona przez fizjoterapeutę lub pediatrę i wówczas należy ją nabyć. Nie może być miękka, puchowa, bo jeżeli dziecko odwróciłoby się na brzuszek, stanowiłaby dla niego poważne zagrożenie. Na rynku dostępne są specjalne modele poduszek, dedykowane konkretnym problemom.
Poduszka kształtująca główkę, tzw. poduszka z dziurką to rozwiązanie, które pomaga w sytuacji, gdy pojawia się asymetria. Pamiętaj jednak, że w pierwszej kolejności warto wybrać się do lekarza, który będzie w stanie określić jej przyczynę. Nie zaleca się samodzielnego zakupu takiej poduszki bez konsultacji ze specjalistą.
poduszka przeciw refluksowi
Poduszka klin sprawdza się wówczas, gdy niemowlę cierpi na refluks lub wiotką krtań. Ta poduszka o charakterystycznym kształcie unosi nieco górną część ciała dziecka, ułatwiając oddychanie i zapobiegając cofaniu się treści pokarmowych, które mogłyby doprowadzić do zachłyśnięcia się. Niemowlęta mające tendencję do ulewania są bezpieczniejsze w takim ułożeniu, a rodzice mogą spać spokojnie. Poduszka owalna klin pomoże także udrożnić drogi oddechowe podczas infekcji lub kataru, pozwalając wydzielinie spływać w dół. Klin dla niemowlaka świetnie sprawdzi się również w wózku. Pozwoli amortyzować wstrząsy, dbając o spokojny sen malucha. Poduszka wykonana z dobrej jakości pianki o właściwościach hipoalergicznych zapewni dziecku komfort, bezpieczeństwo, a zdejmowany pokrowiec higienę.
Poduszka motylek to modele o charakterystycznym kształcie, które słodko prezentują się pod dziecięcą główką. Należy jednak pamiętać, że znajdują zastosowanie tylko w wózku na spacerach, stabilizując główkę podczas jazdy po nierównym terenie. Nie wolno używać motylka w łóżeczku ani w wózku, gdy maluch pozostaje bez opieki. Mocniej wypełnione "skrzydełka" poduszki mogą stanowić zagrożenie.

Słodki sen dziecka, ale z poduszką czy bez?

Podsumowując zatem poduszka dla zdrowego, dobrze rozwijającego się niemowlaka jest zbędna. Podarowanie dziecku poduszki warto rozważyć, gdy samo przyjdzie i o nią poprosi, najlepiej po ukończeniu 2 lat. Jeśli jednak lekarz zaleci Ci zakup poduszki, kup taką bardzo dobrej jakości i stosuj tylko do czasu ustąpienia niepokojących objawów.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)