Czy niemowlak potrzebuje poduszki do snu?

Opublikowany :
Często przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka, przy zakupie kołderki jest nam oferowana płaska poduszka w komplecie. Czy to faktycznie dobre rozwiązanie? Instytut Matki i Dziecka, fizjoterapeuci i pediatrzy uważają, że jest to zbędne! Szczególnie w pierwszych miesiącach życia.
Czy niemowlak wymaga poduszki do snu?

DLACZEGO NIE POWINNIŚMY KŁAŚĆ NIEMOWLĄT NA PODUSZCE?

Dziecko rodząc się ma szkielet chrzęstny, który stopniowo zastępowany jest przez kostny. Dlatego też ciało noworodka wymaga ułożenia w linii prostej. Podczas snu główka powinna znajdować się w linii poziomej z kręgosłupem. Podkładanie poduszki, może zaburzać ułożenie ciała, które staje się nienaturalne. Może to prowadzić do wad rozwojowych np. do odkształcania główki czy wad kręgosłupa. Główka niemowlaka porusza się w ciągu dnia zwykle razem z ciałem w jednej linii, co sprzyja rozwojowi mięśni. Niestety poduszka, nawet ta cienka, może to utrudniać podczas snu czy odpoczynku w łóżeczku. Dziecko chcąc poruszyć w miejscu główką, czuje opór, przez co napina mięśnie szyi i grzbietu, co w konsekwencji może doprowadzić do asymetrii. Zdecydowanie zaleca się więc spanie na płasko.
Śpiące niemowle na płasko

CZY SĄ SYTUACJE, KTÓRE WYMAGAJĄ ODSTĘPSTWA OD TEJ ZASADY?

Są przesłanki do tego, by w pewnych przypadkach układać dziecko z nieco uniesioną główką. Czasem jest to po prostu wygoda, a czasem po prostu konieczność. I tu z pomocą przychodzi klin, poduszka antyrefluksowa.
Stosujemy go, gdy dziecko często ulewa i chcemy uniknąć zakrztuszenia. Zaleca się też stosowanie takiej poduszki, przy infekcjach górnych dróg oddechowych takich jak katar i kaszel, czy przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Ułożenie główki wyżej ułatwi maluchowi oddychanie i tym samym zapewni mu spokojny i głęboki sen.
Kąt nachylenia klinu BestCare

CO TO JEST KLIN?

Klin jest to specyficzny rodzaj poduszki, powodujący delikatnie uniesienie głowy powyżej reszty ciała. Stabilne podparcie główki, karku, szyi i pleców to komfortowa pozycja leżąca podczas snu i wypoczynku, która ułatwia swobodne oddychanie. Prawidłowa pozycja główki przyczynia się również do prawidłowego rozwoju aparatów mowy.
Dodatkowym czynnikiem, jakim kierowaliśmy się przy projektowaniu poduszki klin, było wyeliminowanie możliwości osuwania się noworodka. I tak opracowaliśmy kąt 12 stopni, który spełnia powyższe założenia.
Ważne jest aby klin był wykonany z właściwych materiałów, zapewniających prawidłowy obieg powietrza i sprawiających, że poduszka niemal „oddycha”, a tym samym chroni maluszka przed poceniem. Kliny z pianką memory dopasowuje się do ciała dziecka dbając o prawidłową pozycję jego ciała i główki. Jeśli tkanina pokrowca jest wykonana z użyciem roztworu aloesowego, ma ona dodatkowe właściwości przeciwzapalne i wpływa na właściwe pH skóry dziecka.
Warto więc taki klin mieć zawsze pod ręką, a w momencie korzystania z niego, częściej należy kontrolować sen naszego dziecka.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)