Często przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka, przy zakupie kołderki jest nam oferowana płaska poduszka w komplecie. Czy to faktycznie dobre rozwiązanie? Instytut Matki i Dziecka, fizjoterapeuci i pediatrzy uważają, że jest to zbędne! Szczególnie w pierwszych miesiącach życia.
DLACZEGO NIE POWINNIŚMY KŁAŚĆ NIEMOWLĄT NA PODUSZCE?
Dziecko rodząc się ma szkielet chrzęstny, który stopniowo zastępowany jest przez kostny. Dlatego też ciało noworodka wymaga ułożenia w linii prostej. Podczas snu główka powinna znajdować się w linii poziomej z kręgosłupem. Podkładanie poduszki, może zaburzać ułożenie ciała, które staje się nienaturalne. Może to prowadzić do wad rozwojowych np. do odkształcania główki czy wad kręgosłupa. Główka niemowlaka porusza się w ciągu dnia zwykle razem z ciałem w jednej linii, co sprzyja rozwojowi mięśni. Niestety poduszka, nawet ta cienka, może to utrudniać podczas snu czy odpoczynku w łóżeczku. Dziecko chcąc poruszyć w miejscu główką, czuje opór, przez co napina mięśnie szyi i grzbietu, co w konsekwencji może doprowadzić do asymetrii. Zdecydowanie zaleca się więc spanie na płasko.
CZY SĄ SYTUACJE, KTÓRE WYMAGAJĄ ODSTĘPSTWA OD TEJ ZASADY?
Są przesłanki do tego, by w pewnych przypadkach układać dziecko z nieco uniesioną główką. Czasem jest to po prostu wygoda, a czasem po prostu konieczność. I tu z pomocą przychodzi klin, poduszka antyrefluksowa.
Stosujemy go, gdy dziecko często ulewa i chcemy uniknąć zakrztuszenia. Zaleca się też stosowanie takiej poduszki, przy infekcjach górnych dróg oddechowych takich jak katar i kaszel, czy przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Ułożenie główki wyżej ułatwi maluchowi oddychanie i tym samym zapewni mu spokojny i głęboki sen.
CO TO JEST KLIN?
Klin jest to specyficzny rodzaj poduszki, powodujący delikatnie uniesienie głowy powyżej reszty ciała. Stabilne podparcie główki, karku, szyi i pleców to komfortowa pozycja leżąca podczas snu i wypoczynku, która ułatwia swobodne oddychanie. Prawidłowa pozycja główki przyczynia się również do prawidłowego rozwoju aparatów mowy.
Dodatkowym czynnikiem, jakim kierowaliśmy się przy projektowaniu poduszki klin, było wyeliminowanie możliwości osuwania się noworodka. I tak opracowaliśmy kąt 12 stopni, który spełnia powyższe założenia.
Ważne jest aby klin był wykonany z właściwych materiałów, zapewniających prawidłowy obieg powietrza i sprawiających, że poduszka niemal „oddycha”, a tym samym chroni maluszka przed poceniem. Kliny z pianką memory dopasowuje się do ciała dziecka dbając o prawidłową pozycję jego ciała i główki. Jeśli tkanina pokrowca jest wykonana z użyciem roztworu aloesowego, ma ona dodatkowe właściwości przeciwzapalne i wpływa na właściwe pH skóry dziecka.
Warto więc taki klin mieć zawsze pod ręką, a w momencie korzystania z niego, częściej należy kontrolować sen naszego dziecka.