Jaki wybrać materac? Piankowy, gryczany czy kokosowy?

Opublikowany :
Wybór materaca dla dziecka jest niezwykle ważny. Źle dobrane posłanie może pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie nawet osobie dorosłej, trudno więc dziwić się, że w przypadku malucha ten wpływ jest jeszcze ważniejszy. Noworodek przesypia na nim większość swojego dnia! Kiedy w naszym domu pojawia się maluszek, musimy kupić mu nowy, dobry i bezpieczny materac.
Jaki wybrać materac dla dziecka

Nowy czy używany materac?

Nowy dlatego, że nawet materac w dobrym stanie ale używany może stanowić zagrożenie dla naszego malucha. Przede wszystkim użytkowane przez inne dziecko posłanie może posiadać odkształcenia dostosowane do kształtu ciała i ulubionej pozycji poprzedniego maluszka. Być może nie są one widoczne gołym okiem, lecz spędzając na takiej powierzchni długie godziny nasza pociecha z pewnością je odczuje i to być może dość boleśnie. Druga kwestia to sprawa higieny. Na starym materacu i w jego wnętrzu mogą znajdować się pozostałości potu, martwego naskórka czy innych zanieczyszczeń natury organicznej poprzedniego użytkownika. Jeśli posłanie nie było właściwie przechowywane mogły w nim rozwinąć się pleśnie, roztocza, grzyby, bakterie czy nawet pluskwy
Niestety bardziej narażony na takie zanieczyszczenia, jest materac wypełniony wkładem z produktów organicznych, takich jak gryka czy kokos. Materace z takim wypełnieniem posiadają wielu zwolenników, jednak zanim zdecydujemy się na zakup takiego materaca, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów.

Pielęgnacja i czyszczenie materaca

Przede wszystkim aby materace te spełniły swoje założone funkcje, trzeba o nie wyjątkowo dbać. Częste wietrzenie, bo co najmniej raz w tygodniu, a zimą wręcz przemrażanie w ujemnych temperaturach, wymaga od rodziców i tak zmęczonych dużą ilością obowiązków, dodatkowego czasu i systematyczności. Materacyka nie można prać, ani nawet zamoczyć. Spód kołyski czy łóżeczka musi być przewiewny i nie należy stosować dodatkowych podkładów, które tę wymianę powietrza utrudniają. Wilgotny materac jest doskonałą pożywką dla bakterii, pleśni a nawet robaków.
Mimo że gryka jest bardzo zdrowa, to jej łuska, która często wykorzystywana jest do wypełnień, już nie koniecznie. Podczas uprawy gryki, niejednokrotnie stosuje się pestycydy. Nierzadkie są również alergie na grykę czy kokos i wiem coś na ten temat z własnego doświadczenia ;). Po ułożeniu córki na noc na nowym, kokosowym materacyku, w nocy krzyknęłam z przerażeniem, gdyż jej skóra wyglądała jak oblana wrzątkiem.

Jaki wybrać materac dla dziecka?

Nie ma może zbyt wielu opracowań które jednoznacznie stwierdzą jaki materac jest najlepszy, albo że materace z wkładem organicznym są złe, ale natrafiliśmy szukając opinii użytkowników, na wiele wzmianek o problemach z rozwojem robaczków lub pleśni na materacach z takim wkładem.
Czytamy opinie i opracowania, tak aby mieć dla młodych rodziców, niejednokrotnie przeżywających ogromny dylemat jaki materac wybrać, tylko najlepsze produkty.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)