Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100

Opublikowany :
Certyfikat pod nazwą Oeko-Tex® Standard 100 to obowiązujący na całym świecie spójny, niezależny sposób testowania i certyfikowania dla surowych, na wpół przetworzonych i całkowicie przetworzonych produktów tekstylnych. Dotyczy on wszystkich poziomów przetwarzania, a także produktów ubocznych.
Przykładami artykułów, które mogą być przedmiotem certyfikacji, są: surowe i zabarwione/włókno, tkaniny, dodatki, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, nici lub etykietki, rozmaite gotowe artykuły (wszelkiego rodzaju części garderoby, tekstylia używane w domu i gospodarstwie, pościel, tkanina frotte i wiele innych).
cetyfikat oek-text Krainadladziecka blog

Kryteria przyznawania certyfikatu Oeko-Tex

Od czasu wprowadzenia w 1992 roku certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 koncentruje się przede wszystkim na doskonaleniu kryteriów testowania, na określaniu krańcowych dopuszczalnych wartości oraz metod testowania na gruncie naukowym. Posługując się obszernym i dokładnym katalogiem miar, z kilkoma setkami wymienionych pojedynczych substancji, Oeko-Tex® Standard 100 bierze pod uwagę następujące kwestie:
  • Regulacje prawne dotyczące zakazanych substancji Azo-kolorujących, formaldehydu, pentachlorofenolu, kadmu, niklu itp. 
  • Liczne szkodliwe chemikalia, nawet jeśli nie posiadają regulacji prawnej
  • Wymagania zawarte w załącznikach XVII i XIV Europejskiej Regulacji Zawartości Chemikaliów REACh, jak również listy kandydatów ECHA SVHC w zakresie ich oceny przez grupę ekspertów Stowarzyszenia Oeko-Tex® z istotnego punktu widzenia dla włókien, tekstyliów, garderoby oraz dodatków. Dyskusje i ich postępy, które mają istotne znaczenie, brane są pod uwagę tak szybko i skutecznie, jak to możliwe, poprzez aktualizowanie wymagań potrzebnych do uzyskania certyfikatu Oeko-Tex® Standard 100
  • Wymagania amerykańskiej ustawy CPSIA (Consumer Product Safety Improvement Act) dotyczące zawartości ołowiu
  • Liczne pozostałe substancje o istotnym wpływie na środowisko naturalne
Funkcjonuje przez dziesięciolecia, dlatego też certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 znacząco przyczynił się wysokiego i efektywnego bezpieczeństwa wyrobów tekstylnych z punktu widzenia konsumenta. Kryteria testowania oraz limity wartości w wielu przypadkach wykraczają daleko poza normy istniejące w krajach oraz na gruncie międzynarodowym. Częste sprawdzanie produktu oraz regularne audyty w firmach, także służą zapewnieniu, że przemysł tekstylny na całym świecie jest świadomy tego, że substancji chemicznych trzeba używać odpowiedzialnie. Mając to na uwadze Oeko-Tex® Standard 100 od lat odgrywa pionierską rolę na rynku.

Testy laboratoryjne i klasyfikacja produktów

Testy na certyfikat Oeko-Tex® pod kątem zawartości szkodliwych substancji, zasadniczo opierają się celach ustalonych osobno dla tekstyliów i materiałów. Im bardziej intensywny kontakt z produktem, im bardziej wrażliwa jest skóra, tym bardziej restrykcyjne trzeba spełnić wymagania z punktu widzenia zdrowia człowieka i ekologii. Na tej podstawie stworzono cztery następujące klasy produktów:
  • Klasa I: artykuły dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia (bielizna, śpioszki, ubranka, pościel, tkaniny etc.)
  • Klasa II: artykuły noszone blisko skóry (bielizna, pościel, podkoszulki, skarpetki etc.)
  • Klasa III: artykuły używane z daleka od skóry (kurtki, płaszcze)
  • Klasa IV: materiały do dekoracji, mebli (zasłony, obrusy, obicia tapicerskie etc.)

Certyfikacja produktów zgodnie z Oeko-Tex® Standard 100 

Warunkiem wstępnym certyfikacji produktów zgodnie z Oeko-Tex® Standard 100 jest to, aby wszystkie części danego artykułu odpowiadały wymaganym kryteriom – dodatkowo dotyczy to też zewnętrznych włókien, na przykład nici, insertów, nadruków etc., jak i akcesoriów nietekstylnych, takich jak guziki, zamki błyskawiczne, nity etc. Dodatkowe warunki wstępne to obecność i zastosowanie operacyjnych miar jakości, jak i zgodne z prawem podpisanie podjęcia wymaganych kroków przez kandydata na formularzu zgłoszeniowym.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)